facebook
menu
Grzejniki Szklane

Ogrzewanie ławkowe

Niemal każdy z nas doświadczył uczucia chłodu lub przenikliwego zimna podczas nabożeństwa mszy świętej w kościele parafialnym. Niestety często uczestnictwo we mszy świętej w sezonie jesiennym, zimowym i nawet wiosennym nie należy do komfortowych. Temperatura we wnętrzu niektórych kościołów, kaplic czy bazylik jest zbyt niska w konsekwencji czego, marzną parafianie.

Najbardziej wrażliwi na zimne powietrze są osoby starsze i małe dzieci. O ich bezpieczeństwo należy się zatroszczyć w pierwszej kolejności. Także pozostała część uczestników nierzadko po upływie dwudziestu - trzydziestu minut zaczyna marznąć.Ciało się wychładza bardzo szybko. Oprócz ludzi, wskutek zimna cierpią również obrazy i inne dzieła sztuki, mury i oczywiście fundusze parafii.

Ogrzewanie kościoła - rozwiązania klasyczne

Zwykłe ogrzewania montowane w kościołach, bazylikach czy kaplicach zwykle nie dają sobie rady z ogrzaniem tak dużych powierzchni w sposób efektywny i oszczędny. W świątyniach utrzymuje się zbyt mała temperatura i zbyt duża wilgotność. W wyniku złego ogrzewania, w kościołach bezustannie powstają pęknięcia w elementach drewnianych, rozwarstwieniu ulegają powłoki malarskie, ściany ulegają silnym zabrudzeniom.

W efekcie przy aktualnie dostępnej technologii najbardziej sensownym sposobem ogrzania obiektu sakralnego jest zainstalowanie ogrzewania ławkowego. Ten model ogrzewania nie ingeruje w mikroklimat świątyni, jednak spełnia pragnienia wiernych wobec temperatury.

Sposób działania ogrzewania ławkowego

Jak skutecznie ogrzać świątynie i nie zbankrutować? Jak grzać, aby wierni nie marzli podczas nabożeństw? Takie pytanie często pada z ust kapłanów. Ogrzewanie ławkowe spełni te oczekiwania. Montowane pod ławkami elektryczne systemy grzewcze działają bezpośrednio na wiernych. Osoby przebywające w kościele czują ciepło przez całe nabożeństwo. Dodatkowo ogrzewanie ławkowe nieznacznie podnosi temperaturę w obiekcie sakralnym, co nie ingeruje w zrównoważony mikroklimat. Wszelkie relikwie sakralne oraz sama świątynia są bezpieczne. Ogrzewanie ławkowe można instalować również w konfesjonałach i prezbiteriach.

Montaż ogrzewania ławkowego

Ogrzewanie ławkowe jest mocowane bezpośrednio w podłodze ławek (podeście) Ogrzewanie ławkowe można zainstalować już w istniejących ławkach, jeżeli ławki nie posiadają podestów system grzewczy może być wykonany kompleksowo wraz z ich wykonaniem (podestów) od podstaw. Ogrzewaniem można sterować z zakrystii - służy do tego termostat . Za jego pomocą można ustawić odpowiednią temperaturę grzania oraz można wybrać ławki, które mają być grzane. Ta ostatnia funkcja jest bardzo ważna, ponieważ po co ogrzewać puste ławki. Przed rozpoczęciem mszy świętej można włączyć ogrzewanie tylko w zajętych przez wiernych ławkach. Ta cecha pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Ogrzewanie zabytkowych kościołów

Ponieważ instalowanie systemu grzewczego jest mało inwazyjne, konserwatorzy zabytków, wyrażają zgodę na montaż ogrzewania ławkowego w zabytkowych obiektach sakralnych. Moduły mają dyskretną budowę, specjalnie stworzoną do montażu pod ławkami. Ogrzewanie ławkowe jest całkowicie bezpieczne dla zabytkowych świątyń i dzieł w nich się znajdujących . Wierni również są w pełni zadowoleni. Podczas mszy świętej czują ciepło, nie marzną.

Koszty ławkowego ogrzewania kościoła

W porównaniu do innych metod ogrzewania świątyń (promienniki podczerwieni, ogrzewanie wodne, podłogowe, powietrzno-nawiewowe, akumulacyjne), system grzewczy ławkowy jest bardzo tani. Koszty ogrzania obiektu sakralnego mogą być nawet niższe o 80-90% od ogrzewania tradycyjnego. Powodem niskich opłat jest fakt, że ogrzewanie włącza się tylko przed samą mszą świętą oraz w tych miejscach, w których przebywają wierni. Ogrzewanie ławkowe działa natychmiast. Ciepło jest odczuwalne od pierwszych minut grzania. Temperatura paneli grzewczych jest niska, jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Aby wierni czuli ciepło przez całą mszę świętą, nie potrzeba dużo energii. Optymalna odczuwalna temperatura powinna wynosić ok. 14 stopni Celsjusza.

Zalety ogrzewania ławkowego

Ogrzewanie ławkowe ma wiele zalet. Niewątpliwie najważniejszą zaletą tego systemu grzewczego są niskie koszty eksploatacyjne. Podział na sektory sprawia, że ogrzewane są tylko zajęte ławki. Drugim ważnym aspektem jest komfort uczestniczenia we mszy świętej i innych uroczystościach. Zarówno kapłani, jak i wierni nie marzną, w związku z czym mogą swoją uwagę skupić wyłącznie na mszy świętej. Kolejną sprawą jest nieinwazyjność instalacji grzewczej. System grzewczy jest niewidoczny, wkomponowany w podesty dzięki czemu nie naruszamy estetyki wizualnej świątyni.. Ogrzewanie nie ingeruje również w mikroklimat świątyni, dzięki czemu zabytkowe relikwie nie ulegają zniszczeniu. Instalacje można montować etapami. W przypadku niskiego budżetu system grzewczy można zainstalować tylko w jednej części kościoła. Ostatnią zaletą jest bezawaryjność i bezobsługowość ogrzewania.

Zapraszamy do współpracy - przesłania zapytania lub dodatkowych pytań. Z chęcią na nie odpowiemy i przygotujemy niezobowiązującą kalkulację.

Kontakt

GrzejnikiSzklane Sp. z o.o. S. K. A.
Kazimierza Wielkiego 58
32-400 Myślenice 

Telefon: 123 072 111
E-mail: biuro@grzejnikiszklane.pl

Produkt polski

Zadaj pytanie

W celu weryfikacji nadawcy prosimy o zaznaczenie poniższego pola.

Close