facebook
menu
Grzejniki Szklane

Ogrzewanie kościołów i budynków sakralnych

Kościół - ze względu na swoją budowę architektoniczną nie jest budynkiem jak inne, dlatego też do jego ogrzewania nie należy stosować takich samych systemów, jak w przypadku ogrzewania domów czy mieszkań. Nie sprawdzą się tu również systemy grzewcze zaprojektowane do ogrzewania wielkopowierzchniowych magazynów lub innych pomieszczeń przemysłowych. Tego typu systemy można stosować do ogrzewania budynków przykościelnych, np. plebanii, ale w przypadku samego kościoła należy pamiętać o jego (najczęściej) wartości historycznej lub zabytkowej.

Należy również pamiętać, że ciepło w kościele powinno być odczuwalne wtedy, kiedy przebywają w nim ludzie, a więc podczas mszy świętej.

Przy wyborze systemu grzewczego dla kościoła ważne jest aby urządzenie było bezpieczne, trwałe, jak najmniej widoczne - nie może zakłócać charakteru kościoła, nie wpływają zbytnio na na mikroklimat, który panuje w danym kościele (co niezwykle istotne przy zabytkowych budowlach sakralnych lub zabytkach znajdujących się w kościele), i - przede wszystkim - skuteczne w zapewnieniu nieprzerwanego ciepła w ciągu całego trwania nabożeństwa.

Coraz częściej Parafie zdają sobie sprawę o konieczności zadbania o właściwe zapewnienie systemu grzewczego, który jest coraz popularniejszy w kościołach ale wybór powinien być dobrze przemyślany i skonsultowany z ekspertami. Nie musi to być najdroższy (w domyśle - najlepszy) system grzewczy dostępny na rynku, należy wybrać taki, który najlepiej spełni swoją rolę w danym kościele.

Ogrzewanie zabytkowych kościołów, budynków sakralnych i problemy z tym związane

W ogrzewaniu obiektów zabytkowych, w tym kościołów (często drewnianych) i innych obiektów sakralnych, najważniejsze czynniki to brak lub jak największe wyeliminowanie szkodliwego wpływu na mikroklimat panujący w budowli oraz taka budowa urządzenia grzewczego, aby było ono jak najmniej widoczne. Trzeba zrobić wszystko, co tylko się da, aby obecność urządzenia grzewczego nie zakłócała wrażeń (nie tylko duchowych ale i wizualnych) osób przebywających w tak ważnym miejscu. Równie istotne jest zachowanie równowagi między mikroklimatem, temperaturą i wilgotnością powietrza, specjaliści muszą wziąć pod uwagę materiały, jakie znajdują się w kościele (np. zabytkowe ołtarze, obrazy i rzeźby aby zbytnia wilgotność lub różnica temperatur im nie zaszkodziła). Bardzo często przez stulecia istnienia danego kościoła wytworzył się w nim taki mikroklimat, którego zmiana, zwłaszcza w zakresie szybko wzrastającej lub spadającej temperatury, mogłaby okazać się szkodliwa.

Szkodliwość stosowania konwencjonalnych systemów grzewczych  w zabytkowym kościele jest potwierdzona przez konserwatorów zabytków, gdyż pamiętajmy że zabytki bardzo często stanowią integralną całość z budynkiem.

Wiele osób twierdzi, że najlepszym ogrzaniem kościoła jest brak ogrzewania - to z pewnością nie przyniesie żadnych szkód, ale chodzi przecież o to, aby nawet przy dużym mrozie godzina spędzona na mszy świętej była możliwie komfortowa. Specjalistyczna ocena warunków panujących w kościele i wybór właściwego systemu grzewczego są absolutnie najważniejsze.

Ogrzewanie strefowe kościoła

Rozsądnym wyborem systemu grzewczego dla kościoła może być ogrzewanie strefowe czyli takie, które daje wyraźnie odczuwalne ciepło w określonych miejscach przebywania ludzi (ławki, prezbiterium, chór) i przez określony czas. Do takich systemów grzewczych należą maty(folie) grzewcze zainstalowane strefowo.Urządzenia należy rozmieścić w taki sposób, aby ciepło było doprowadzane głównie na poziomie podłogi i ogrzewało nogi oraz wyższe partie ciała osób przebywających aktualnie w kościele.

Jak ogrzać kościół skutecznie i oszczędnie?

Jednym z polecanych typów strefowego ogrzewania kościołów jest ogrzewanie ławkowe. Wnętrze kościoła przeważnie ma dużą wysokość, ma otwartą powierzchnię o dużej kubaturze, wysokie witraże oraz często otwierane drzwi wejściowe. Koszty ogrzania kościoła, nawet jeśli tylko w czasie nabożeństw, mogą być niewyobrażalnie wysokie. Zastosowanie ogrzewania w ławkach, które spełnia niemal wszystkie wymogi. Systemy takie są energooszczędne, a co za tym idzie koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku innych systemów grzewczych. Nie zakłócają mikroklimatu kościoła, nie wpływają na niszczenie znajdujących się tam dzieł sztuki. Montaż Folii Grzewczej w podestach ławek kościelnych zapewnia optymalną ilość ciepła podczas nabożeństw. Ponadto, istnieje możliwość zastosowania sekcji grzewczych gdzie każda  może być sterowana oddzielnie, a więc z łatwością można dostosować ilość ogrzewanych ławek do liczby wiernych przebywających w kościele, która w zależności od tego czy to nabożeństwo niedzielne czy w dzień powszedni może się znacznie różnić. Koszty eksploatacji można zatem skalkulować do opłaty za jedną sekcję. Są to najniższe możliwe koszty ogrzewania w kościele, a więc system ogrzewania ławkowego jest wart wzięcia pod uwagę.

Podgrzewane podesty to obecnie bardzo skuteczny i trwały system grzewczy. Są odporne na zniszczenie, bezpieczne i energooszczędne. Obecnie to najrozsądniejszy wybór ogrzewania dla kościołów.

 

Kontakt

GrzejnikiSzklane Sp. z o.o. S. K. A.
Kazimierza Wielkiego 58
32-400 Myślenice 

Telefon: 123 072 111
E-mail: biuro@grzejnikiszklane.pl

Produkt polski

Zadaj pytanie

W celu weryfikacji nadawcy prosimy o zaznaczenie poniższego pola.

Close